Skip to content | Accessibility Information

Class of 2017 celebrate graduation

27 July 2017

Prizewinners announced at Bridgewater Hall Ceremony

On 18 and 19 July, students from Manchester School of Art graduated at Bridgewater Hall.

To celebrate the academic achievements of the Class of 2017, we are publishing the names of those students have have been awarded prizes by the School and industry.

BA (Hons) Art History and Curating

Amanda Saakwa-Mante, Manchester School of Art Award

Poppy Wallace, Manchester School of Art Award

BA (Hons) Creative Multimedia

William White, Creative Multimedia Award

BA (Hons) Creative Practice

Lisa Baraona, Manchester Academy Prize

Linda Mary Livesey, Manchester Academy of Fine Arts Graduate Award

Annie French, Creative Practice Alumni Award

BA (Hons) Fashion

Emily Hancock, Sophie Hallette University Design Challenge Prize

BA (Hons) Film and Media Studies

Marion Berdoati Sauzedde, Best Overall Mark Prize

Jade Berry, Best Overall Mark Prize

Kariim Case, Leni Freeman Award

Abigail Claire Sheldon, Most Improved Marks Prize

Abigail Simpson, Most Improved Marks Prize

Brett Storey, Most Improved Marks Prize

Jasmine Honey Stratford, Best Overall Mark Prize

Brieana Frances Turner, Best Overall Mark Prize

BA (Hons) Filmmaking

Joel Porter, Josh Jarvis Cinematography Award

BA (Hons) Fine Art

Megan Povery, Manchester Academy of Fine Arts Studentship Prize

Penelope Jane Booth, Pip Seymour Painting Prize

Jackie Chantler, Glenys Latham Graduate Prize

Omid Dehmirahmadi, Leonard James Little Fine Art Prize

Liam Fallon, Manchester Academy of Fine Arts Graduate Award

Tulani Eve Hlalo, Fine Art Alumni Prize

Anatita Marr, Royal Drawing Residency Prize

BA (Hons) Fine Art and Art History

Matilda Glen, Manchester School of Art Award

Michael Koropisz, AON Community Art Award

BA (Hons) Interactive Arts

Laura Armstrong, Ryan Gander Prize

Sarah Cook, Roche Continents Science Art Community Challenge Prize

Lucy May Phillips,MMU Student Project Community Impact Award

BA (Hons) Interior Design

Nicole Jenkins, Pamela Ryland Graduate Prize

BA (Hons) Photography

Daniel Desmond Ariza, Marketplace Studios Award

Courtney Birss, AON Award

Harriet Broom,Red Eye Photography Award

Ted Holehouse, AON Award

Matthew Lees, Castlefield Gallery Prize

Chloe Emma Ogden, Manchester School of Art Sketchbook Prize

Tanzi Partington, AON Award

Olivia Tillston, AON Award

BA (Hons) Textiles in Practice

Annabel Atkinson, J.Rosenthal Weave Prize

Freya Christina Grace Burgess, Digetex Prize

Lucy Robyn Burgess, J.Rosenthal Print Prize

Heather Victoria Chamberlain, New Designers Students of Design Associate Prize

Chloe Donovan, Neville Johnson Runner Up Prize

Abbie Leanne Graham, Fairfield Yarns Innovation in Concept Award

Chloe Hall-Luke, Bags of Love Award

Laura Hardman, Belly Button Designs Prize

Hannah Elizabeth Jones,GK Gallery Exhibition Award

Ffion Lewis, J.Rosenthal Embroidery Prize

Dominika Moskal, Digetex Prize

Hayley Jane Diane Ovitts,Dorothy Benson Embroidery Prize

Florence Violet Pinsent,Great Northern Graduates Prize

Bethany Turner,Maureen Wayman Prize

Bronwyn Yorke, Digetex Prize

BA (Hons) Three Dimensional Design

Peter Chadwick, Franny and Filer Graduate Prize

Jesse Cracknell, Neville Johnson Runner Up Prize

Jahday Ford, Makers Dozen Prize

Ryan Dominic Gauge, Great Northern Comtemporary Craft Fair Award

Taryn Goulsbra, Manchester Academy of Fine Arts Small Print Prize

Elizabeth Hall, Neville Johnson Award Winner

Joseph Albert Hillary, Makers Dozen Prize

Grace Leigh Igoe, Creative Industries Trafford Award

Charlie Manthrop, Potclays Graduate Award

Katie Nelson, Creative Industries Trafford Award

Marged Elin Owain, Great Northern Contemporary Craft Fair Award

Amy Elizabeth Quinn, Bluecoat Display Centre Graduate Award

To find out more about the work of this year's graduates, visit our Degree Show webpages.